تکنولوژی MEMS _ بازار تکنولوژی MEMS در سال ۲۰۱۱ از مرز ۱۱ میلیارد دلار گذشت، ضمن اینکه نکته ای که قابل تامل می باشد دخالت تنها چند کشور در صادرات محصولات این تکنولوژی است. یک دنیای کاملا جدید به همراه کابل فیبر نوری و فناوری MEMS را تجربه خواهید کرد.

باتوجه به این مساله که انسان دریافته حتما نیازهای خود را بدون ایجاد آلودگی و اشغال فضای بیهوده توأم با سرعت بیشتر برطرف کند. به همین دلیل موجب افزایش نیاز به این فناوری شده است.

بطور کلی مطالعه و ارزیابی عملکرد برای توسعه تولید و تجاری‌ سازی محصولات بر پایه ریزفناورانه می‌ تواند، الگویی مفیدی برای شکل‌ دهی یک مدل توسعه در کشور ما باشد، به دلیل اینکه تجارت پر سود این فناوری و آینده صنعتی دنیا و ارتباط آن با این فناوری کتمان ناپذیر است.

ضمن اینکه برطرف کردن نیازهای اصلی صنعتی کشور در گرو توسعه این تکنولوژی می باشد.

تکنولوژی MEMS در حال آمدن است

درحال حاظر کشورهای پیشرفته در همه جای جهان از تلفیق سیستم های مکانیکی و الکترومکانیکی در ابعادی همچون میکرون و بسیار ریز استفاده می کنند. چون این دانش موجب افزایش سرعت و کم حجم شدن ابعاد صنایع در صنعت می شود.

این تکنولوژی در صنایع مختلفی از جمله خودروسازی تراشه ها و غیره کاربرد زیادی دارد. مانند همیشه کشورهای ژاپن و کره جنوبی از پیشگامان توسعه فناوری سیستم های میکروالکترومکانیکی می باشند.

MEMS را با نام تکنولوژی سیستم های میکروالکترومکانیکی هم می‌شناسند. این فناوری حاصل ترکیب اجزای مکانیکی بر روی یک لایه ی سیلیکونی به کمک تکنولوژی ساخت تراشه های میکرونی می باشد.

دنیایی را تصور کنید که وسایل بی سیم به اندازه یک دانه نمک کوچک هستند. این دستگاه های کوچک دارای سنسور، دوربین و مکانیسم های ارتباطی برای انتقال داده های جمع آوری شده به یک پایه برای پردازش می باشند.

امروزه دیگر نیازی به تصور نیست زیرا سیستم های ریز الکترومکانیکی فناوری (MEMS) واقعی می باشند. چه این واقعیت شما را تحریک کند یا باعث ترس شما شود، بهتر است بدانید که امروزه در مورد چه چیزی در دنیا صحبت می‌شود.

فناوری MEMS مجهز به سنسورهای مینیاتوری‌ می باشد، که می‌توانند از نور گرفته تا ارتعاشات و دما را تشخیص دهند.

موارد استفاده از تکنولوژی MEMS

بزرگترین مصرف کننده فناوری مبتنی بر MEMS صنعت خودروسازی می باشد. بدلیل اینکه روز به روز نیاز به سیستم های ایمنی کارآمدتر و تمایل به افزایش عملکرد در این صنعت رو به افزایش است.

MEMS عامل الزامی برای پیشرفت تکنولوژی در قرن ۲۱ خواهد بود، و نوید می دهد که دسته های کاملا جدیدی از محصولات را ایجاد کند. در برنامه های پزشکی، شامل شناسایی توالی DNAها و جهت کنترل فشار خون کاربرد دارند.

حسگرهای زیستی MEMS نیز می توانند چندین ماده شیمیایی را به طور هم زمان کنترل کرده و آن ها را برای تشخیص سموم در محیط عالی می کند.

با این تکنولوژی می‌توان با یک پیچیدگی باورنکردنی مقابله کرده و تعدادی از موانع تولید که باعث محدودیت و  کوچک بودن کارها می شدند را برطرف کرد.

معایب تکنولوژی سیستم های میکرو الکترومکانیکی

هنوز نگرانی های بسیاری در مورد استفاده وسیع از تکنولوژی ممز که به عنوان یک گرد و غبار هوشمند شناخته شده است وجود دارد که باید برطرف شود.

در مطلب چند نمونه از معایب گرد و غبار هوشمند را بیان خواهیم کرد.

نگرانی های حریم خصوصی

بسیاری از اشخاصی که در مورد پیامدهای واقعی گرد و غبار هوشمندانه سوال می‌کنند، نگران مسائل مربوط به حریم خصوصی می باشند. بدان جهت که سنسورها مینیاتوری هستند، می‌توانند هر چیزی را که برای ضبط برنامه ریزی شده اند ریکورد کنند.

چونکه بسیار کوچک می باشند، تشخیص آن‌ها دشوار است.

هزینه

همانند هر تکنولوژی جدید، هزینه اجرای این سیستم هوشمند گرد و غبار برای اجرای کامل زیاد می باشد. تا وقتی که هزینه ها پایین نیاید، این فناوری برای خیلی از افراد از دسترس خارج خواهد بود.

تکنولوژی MEMS

سنسورهای MEMS هم اکنون در موارد زیر بکار می روند:

کنترل تجهیزات

گیرنده ها

اتومبیل ها

مدیریت ربات ها

ساعت ها

پروژکتورهای رنگی

سیستم های نمایش

چاپگرهای جوهر افشان

تجهیزات اسکن

و….

نتیجه گیری

با گذشت زمان شاهد خواهیم بود، که تکنولوژی MEMS در اکثر صنایع استفاده خواهد شد. فناوری سریع تر از هر آنچه که فکرش را بکنید در حال پیشرفت است.

MEMS عامل الزلمی برای پیشرفت تکنولوژی در قرن‌های بعد خواهد بود. به طرز وحشتناکی آشکار شده است، که فناوری از انسانیت ما فراتر رفته است.

منبع: virgool

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا