رک چیست؟ ابعاد رک در اتاق سرور _ رک های سرور برای یک منظور طراحی شده اند، و آن ارائه روشی آسان و ایمن برای قرار دادن سرورهای IT و دستگاه های شبکه می باشد. رک یکی از آیتم های مهم برای سازمان ها و اتاق سرور است، و آرایش رک درعملکرد صحیح آن نقش مهمی دارد. برای راندمان مناسب، انتخاب طرح صحیح و چیدمان تجهیزات در رک ضروری می باشد. بسیاری از مشکلاتی که هنگام بازرسی از اتاق های سرور مشاهده می کنیم. دلیل اصلی آن نصب اولیه رک سرور با برنامه ریزی ضعیف و یا نصب سریع می باشد.

بنابراین بهترین راه برای سازماندهی و مدیریت رک سرور و استقرار آن چیست؟

نصب و راه اندازی سرور

سوالات زیر مباحث اصلی برنامه ریزی اتاق سرور و نصب کابینت رک را پوشش می دهد:

۱- ابعاد رک: به چه اندازه قفسه ای نیاز داریم؟

۲- مکان: رک را در کجای اتاق سرور خود قرار دهیم؟

۳- خنک کننده و تهویه: چگونه وسایل داخل قفسه را خنک کنیم؟

۴- بهداشت و ایمنی: آیا پیامدهای ایمنی در کار وجود دارد؟

۵- طرح بندی رک: چگونه باید سرور و تجهیزات آی تی خود را در رک مرتب کنیم؟

۶- طرح بندی کابل: بهترین راه برای مدیریت کابل کشی شبکه چیست؟

۷- انرژی الکتریکی: چگونه می توانیم PDUs و USP محافظت از قدرت پشتیبان را نصب کنیم؟

۸- مهار آتش: آیا به سیستم مهار آتش نیاز داریم؟

۹- نظارت بر دما: آیا به سیستم نظارت بر سطح اتاق یا رک نیاز داریم؟

۱۰- امنیت: چگونه می توان از دسترسی غیر مجاز به سرورها و شبکه IT خود جلوگیری کرد؟

رک(RACK)

دلایل استفاده از رک

افزایش کارایی

نگهداری راحت تر از سرور و تجهیزات شبکه

افزایش امنیت

ابعاد رک

قفسه ها در چندین ترکیب ارتفاع، عرض و عمق موجود هستند. ارتفاع رک در U اندازه گیری می شود که که معادل ۱٫۷۵ اینچ یا ۴۴٫۴۵ میلی متر است. ارتفاع معمول رک از ۲U (برای یک کالبینت کوچک) تا ۴۷U برای یک رک سرور از نوع دیتاسنتر متغییر می باشد.

عرض رک عموما ۶۰۰ و ۸۰۰ میلی متر می باشد. این فاصله شامل فاصله بین دو آداپتور و فضای کناری آداپتور تا بدنه رک است. رک با عرض بیشتر برای قرار دادن و مسیر دهی به کابل ها نیز ساخته می شود. عمق رک می تواند از ۴۰۰ تا ۱۲۰۰ میلی متر باشد. انتخاب عمق مناسب برای اطمینان از متناسب بودن آنچه می خواهید در رک داشته باشید مهم است.

مکان رک در اتاق سرور

هنگام انتخاب یک قفسه برای اتاق سرور یا مرکز داده خود، باید در نظر بگیرید که کجا در اتاق قرار می گیرد. قفسه باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا بتواند تمام تجهیزات IT شما را در خود جای دهد، اما باید متناسب با اتاق باشد. در اطراف جلو ، عقب ، کناره ها و بالای یک قفسه باید فضای کافی برای خنک سازی جریان هوا و دسترسی مهندسان وجود داشته باشد. یک قانون کلی این است که به حداکثر ۶ کاشی کف استاندارد (۶۰۰ × ۶۰۰ میلی متر)، به عنوان فضایی خالی در اطراف رک اختصاص دهید.

نکته دیگر این است که، قفسه ها و کابینت های سرور نباید خیلی نزدیک به کولر (در صورت نشت آب یا مشکلات قطره ای) نصب شوند.

خنک کننده و تهویه رک

قفسه ها نباید در مناطق گرم در اتاق سرور قرار گیرند. اگر سیستم تهویه مطبوع به درستی طراحی و به طور منظم نگهداری نشود یا تغییر ناگهانی در محیط ایجاد شود که سیستم برای کنار آمدن با آن طراحی نشده باشد، باعث خرابی و مشکلات برای سرور می شود.

جریان هوا در اطراف قفسه نباید محدود شود و کیفیت و رطوبت هوا باید قابل قبول باشد و یا مدیریت شود. اگر کیفیت هوا در اتاق سرور به اندازه کافی مناسب نباشد، احتمال اینکه در نهایت باعث آسیب یا اختلال در سرور IT شود ، بسیار زیاد است.

منبع: serverroomenvironments

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا