صفحه نمایش Mini-LED _ فناوری Mini-LED می‌تواند آینده‌ی صفحه‌نمایش دستگاه‌های مختلف مانند گوشی هوشمند و تبلت و لپ تاپ را تغییر دهد.

سال‌ها است که فناوری نمایشگرها در مسیر خود با ثبات مناسبی در حال پیشرفت می باشد. البته بعد از ساخت اولین صفحه‌نمایش منعطف تلفن هوشمند، محصولات مرتبط با این فناوری با جهش مواجه شدند. در حال حاظر، نمایشگرهای OLED حتی در گوشی‌های میان‌رده نیز جایگزین فناوری LCD شده‌اند که این موضوع نشان‌ پیشرفت شرکت‌های تولید پنل صفحه‌نمایش می باشد. پنل‌ OLED آخرین ایستگاه پیشرفت نمایشگرها نیست؛ زیرا اکنون مدتی است که نام فناوری جدیدی در فضای مجازی منتشر می‌شود. باتوجه‌به اطلاعاتی که تاکنون منتشر شده، به‌نظر می‌رسد فناوری Mini-LED  آینده‌ی نمایشگرها است.

گزارش‌های منتشرشده از کمپ اپل، حاکی از آن می باشد که خط‌تولید آیپد و مک این شرکت تا پیش از پایان سال ۲۰۲۱ از صفحه نمایش Mini-LED استفاده خواهند کرد. به‌نظر می‌رسد اپل دو شرکت Epistarو  Sanan Optoelectronics را به‌عنوان تأمین‌کنندگان بالقوه‌ی این محصول در نظر گرفته است. مسلما در ابتدا این نمایشگر جدید بسیار گران قیمت خواهد بود؛ زیرا این اتفاق برای تمام فناوری‌های نوظهور رخ خواهد داد. به‌نظر می‌رسد قیمت نمایشگرهای تولیدشده با این تکنولوژی تا سال ۲۰۲۱ کاهش یابد؛ درنتیجه، انتظار می‌رود شرکت‌های مختلف در سال‌های آینده از آن در بخش‌های متعددی استفاده کنند.

آشنایی با فناوری Mini-LED

می توان از نام این فناوری اطلاعات آن را  تا حدودی متوجه شد. صفحه‌نمایشی که با این فناوری تولید می‌شود، LEDهای بسیار کوچکی دارد که نورش را تشکیل می‌دهند. تفاوت این نوع نمایشگر با مدل‌های پیشین آن، این است که به‌جای استفاده از یک پس‌زمینه بزرگ یا چند نور پس‌زمینه کوچک، از هزاران LED برای ارائه‌ی بهترین کیفیت استفاده می‌کند. برای مطابقت با طبقه‌بندیMini-LED، اندازه‌ی این دیودهای نور پس‌زمینه کمتر از ۰٫۲ میلی‌متر در نظر گرفته شده است.

در نمایشگرهای OLED برای نشان‌دادن بخش سیاه، پیکسل‌های قسمت مدنظر به‌صورت تکی خاموش می‌شوند؛ اما در LCD این‌‌گونه نمی باشد و برای این کار، از رنگ مشکی استفاده می‌شود.

هنگامی‌که در پنلی به‌جای صدها، از هزاران نور پس‌زمینه استفاده شود، حتما کیفیت آن افزایش پیدا می‌کند. از تفاوت‌هایی که با انجام این کار می‌توان روی نمایشگر اعمال کرد، رنگ مشکی عمیق‌تر و نسبت کنتراست بهبود‌یافته و پنل روشن‌تر است. این ویژگی‌ها برای محتوای HDR بسیار مناسب می باشد و باعث خروجی بسیار بهتر می شود.

در فناوری Mini-LED محدودیت اندازه وجود ندارد

از قابلیت‌های Mini-LED می‌توان به محدودیت‌نداشتن در ابعاد نمایشگر اشاره کرد؛ چون این فناوری به‌دلیل استفاده از نور پس‌زمینه بیشتر و کوچک‌تر، قابلیت بیشتری برای نمایش تصاویر در اندازه‌های مختلف را دارد. بااین‌ وجود، نمایشگرهای ساخته‌شده با این فناوری هنوز به‌اندازه‌ی ‌ماتریس LCD محدود هستند؛ چون این بخش است که نور پس‌زمینه‌ی سفید را به رنگ تبدیل می‌کند.

معرفی صفحه نمایش Mini-LED

صفحه نمایش Mini-LED

مقایسه‌ی فناوری‌های مختلف نمایشگر

Mini-LED و Micro-LED تفاوت‌های عمده ای باهم دارند. به عنوان مثال، فناوری Mini-LED براساس فناوری LCD با استفاده از دیودهای کوچک‌تر برای نور پس‌زمینه ساخته شده است؛ فناوری Micro-LED درواقع تکامل‌یافته‌ی OLED  می باشد که با استفاده از LEDهای قرمز و سبز و آبی به‌صورت مستقیم نور رنگی را به‌وجود می‌آورد. به‌بیان‌دیگر، هر پیکسل با Micro-LED نور خاص خود را تولید می‌کند؛ درحالی‌که Mini-LED هنوز از ماتریس LCD برای فیلتر‌کردن نور پس‌زمینه بهره می برد؛ اما نور پس‌زمینه در این حالت کنترل بیشتری درمقایسه‌با LCD سنتی را دارد.

که این موضوع باعث می‌شود Mini-LED در‌مقایسه‌با Micro-LED بسیار کاربردی‌تر باشد و بنابراین، گزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه‌تر محسوب خواهد شد.

دلیل استفاده از فناوری Mini-LED در محصولات آینده

قیمت فناوری‌ میکرو LED در‌مقیاس‌با گزینه‌های دیگر بسیار گران می باشد.

دلیل اصلی استفاده از فناوری‌های جدید، برای بهبود وسیله است و نمایشگرها هم از این حقیقت مستثنی نیست. هنگامی‌که شرکت‌های مختلف فناوری‌های مرتبط به صفحه‌نمایش را بهبود می‌بخشند، به‌دنبال تصاویر واضح‌تر هستند.  OLED بهتر از LCD می باشد؛ اما بسیار گران است. به‌همین‌خاطر، این گزینه عموما برای نمایشگرهای بزرگ با چگالی زیاد، مانند لپ‌تاپ و تبلت، مناسب به‌نظر نمی‌رسد. در تئوری، Micro-LED فناوری برتر محسوب می‌شود؛ اما، برای اپل نیز استفاده از چنین پنلی بسیار گران می باشد. در ضمن، نباید مشکل ساخت محصولات کوچک‌تر با این فناوری را فراموش کرد.

در‌این‌میان، Mini-LED می‌تواند بهترین گزینه باشد. از علت های انتخاب این فناوری می‌توان به کیفیت تصویر و نسبت کنتراست متناسب با OLED و روشنایی بیشتر از آن اشاره کرد. همچنین، فراموش نکنید که هزینه‌ی تولید نمایشگر با استفاده از این فناوری ارزان‌تر از گزینه‌های دیگر است. ناگفته نماند نمایشگرهای اولیه‌‌ی Mini-LED قیمت بالایی دارند؛ اما در سال‌های آینده، این فناوری مقرون‌به‌صرفه‌تر خواهد شد. این فناوری می‌تواند یکی از اتفاق‌های مهمی باشد که در دنیای نمایشگرها رخ داده است.

منبع: zoomit

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا