هوش مصنوعی در صنعت خودرو _ هوش مصنوعی (AI) و اتومبیل های خودران مباحث متمایزی در فناوری هستند. به بیان ساده ، شما واقعاً نمی توانید درباره یکی بدون دیگری بحث کنید. اگرچه هوش مصنوعی در بخشهای مختلف با سرعت بالایی اجرا می شود، اما نحوه استفاده از آن در صنعت خودرو در حال حاضر مسئله ای بسیار داغ است. هوش مصنوعی، صنعت خودروسازی را به قبضه خود درآورده است و تمامی فعالین بزرگ صنعت خودروسازی، مشغول بکارگیری منابع و تکنولوژی های خود هسنتد تا به مطلوبترین خروجی برسند.

زیبایی دستگاه های مجهز به هوش مصنوعی در آن نهفته است، که تمایمی ورودی های سنسوری آن همچون صداها و تصاویر هستند. و هنگامی که این هوشمندی در تکنولوژی موجود در یک خوردو گنجانده می شود، خودروی مربوطه محیط پیرامون خود را شناسایی می کند و هنگام حرکت یا مواجه شدن با موانع به ارزیابی علائم محیطی می پردازد.

بسیاری از تولیدکنندگان بزرگ خودرو، در تلاشند اتومبیل های مستقل و با ویژگی های رانندگی خودران را ایجاد کنند. اما در این مطلب قصد داریم بر روی شرکت های فن آوری و استارتاپ های نسبتاً جوان متمرکز شویم. که فناوری آنها برای استفاده در حمل و نقل عمومی ، اشتراک سواری و یا نیازهای شخصی می باشد. شرکت های زیر در خط مقدم فناوری، وسایل نقلیه خودمختار هستند.

خودرو NUTONOMY

هوش مصنوعی در صنعت خودرو

۱_ NUTONOMY (هدایت خودکار در موقعیت های پیچیده مسافرتی)

nuTonomy در حال ساخت فناوری، خودرو های کاملا بدون راننده است. خوردروهای این شرکت می توانند همانند انسان و به شیوه ای انعطاف پذیر و البته بدون اشتباه، خودرو را کنترل و هدایت کند و در شرایط ترافیکی بسیار دشوار نیز به رانندگی خود ادامه دهند.

هدف این شرکت تولید اتومبیل های خودمختار در هر مکان، ایجاد جاده های ایمن ، ترافیک و آلودگی کمتر می باشد.

به تازگی، شرکت nuTonomy با همکاری Lyft برای آزمایش وسایل نقلیه در بندر بوستون، وارد همکاری شده اند. تا امکان استفاده از این خودروها را در اختیار کاربران Lyft قرار دهند، تا بدین صورت، توجه بیشتری را در خصوص حمل و نقل افراد بدست بیاورند.

خودرو AUTOX

هوش مصنوعی در صنعت خودرو

۲- AUTOX (ارسال مواد غذایی بدون راننده)

خودروهای AutoX با تمرکز روی تحویل مواد غذایی، اقلام خوراکی را از طریق اپلیکیشن درب منزل مشتریان خود تحویل می دهند. خودروهای این شرکت، با ترکیب نرم افزارهای هوش مصنوعی، دوربین های بلادرنگ، سنسورها و همچنین گذراندن آزمون های چند هزار مایلی اعم از مجازی و واقعی، تصمیم گیری های ایمن را در جاده تضمین می کنند.

شرکت Autox اخیراً یک برنامه آزمایشی را در سان خوزه راه اندازی کرده، و خدمات خود را در یک منطقه حصارکشی شده مورد آزمایش قرار داده است و قصد دارد چند هفته یکبار منطقه را گسترش دهد.

خودرو DRIVE.AI

هوش مصنوعی در صنعت خودرو

۳- DRIVE.AL (حمل و نقل مسافران در مسیرهای ثابت)

خودروهای Drive.AL از هوش مصنوعی، برای تغییر سیستم های حمل و نقل فعلی با خدمات بدون راننده استفاده می کنند. خودروهای این شرکت نه تنها خود مختار هستند، بلکه با رانندگان و عابران پیاده در نزدیکی خود تعامل برقرار می کنند. مثلا با نمایش یک علامت، به عابرین می فهماند که منتظر عبور آن ها می ماند.

هدف این شرکت، حمل و نقل مسافران در مسیرهای ثابت است. که نظارت روی این خودروها ساده تر از خودروهای شخصی می باشد، چرا که خودروهای شخصی باید به طور دائم با تغییراتی وفق پیدا کنند که به روی رانندگی تاثیر می گذارد، مانند محدوده سرعت، تصادف ها، ساخت وساز و بسته شدن جاده ها.

این شرکت در حال حاضر وسایل نقلیه خود را با استفاده از اپراتورهای ایمنی انسانی در مسیرهای ثابت، اطراف فریسکوی تگزاس آزمایش می کند.

خودرو OPTIMUS RIDE

هوش مصنوعی در صنعت خودرو

۴- OPTIMUS RIDE (حمل و نقل پایدار)

Optimus Ride یک شرکت تولید کننده وسایل نقلیه خودران است، که اتومبیل های مستقلی را برای مکان های خاص ایجاد می کند.

وسایل نقلیه هوشمند و برقی این شرکت امکان اجرای شهرهای کارآمدتر و پایدارتر، آزاد سازی مکان های بیشتر برای پارک خودرو، محدود کردن تعداد اتومبیل های موجود در جاده و کاهش تأثیرات محیطی را فراهم می کند. این کمپانی که محصولی از دانشگاه MIT می باشد، حمل و نقل آسان و ایمنی را برای دانشگاه ها و شهرها را فراهم آورده است.

وسایل نقلیه این شرکت سال گذشته، چراغ سبز را برای آزمایش در شهرها و نواحی داخل ماساچوست دریافت کرده اند. این خودروها که در مسافت های طولانی طراحی نشده اند، شرکت Optimus Rider قصد دارد تا با حمل و نقل مسافران بین دو نقطه ایستگاه قطار محلی و مرکز توسعه مسکن بوستون، خودرو های خود را مورد آزمایش قرار دهد.

هوش مصنوعی در صنعت خودرو WAYMO

هوش مصنوعی در صنعت خودرو

۵- WAYMO (فناوری ادراک ۳۶۰ درجه)

کمپانی Waymo ابتدا به عنوان یکی از مراکز تحقیقاتی گوگل در زمینه خودروهای خودران شروع به فعالیت کرد، اما در حال حاظر به یک کمپانی مستقل تبدیل شده است. وسایل نقلیه خودران این شرکت، مسافران را از یک نقطه به نقطه دیگر جابه جا می کند.

فناوری ادراک ۳۶۰ درجه کمپانی Waymo با بیش از هشت میلیون مایل رانندگی خودران تا به امروز، می تواند عابرین پیاده، وسایل نقلیه، دوچرخه سواران و سایر موانع در جاده را از فاصله ۳۰۰ یاردی معادل ۲۷۵ متر، تشخیص دهد.

Waymo در حال حاضر، رانندگی آزمایشی را در منطقه مترو فینکس ارائه می دهد. کاربران ساکن در این منطقه می توانند به طور آزمایشی از خودروهای خودران این شرکت استفاده کنند.

منبع: builtin

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا