تفاوت توسعه دهنده وب با طراح سایت

تیر 1, 1401
آیا شما جزء آن دسته افرادی هستید که به دنبال یک مسیر شغلی هستید و به شغل‌های طراحی سایت و توسعه دهنده وب فکر کرده‌اید، اما مطمئن نیستید تفاوت بین طراح سایت و توسعه دهنده وب چیست؟ ما در این مقاله و برای درک بهتر شما به این موضوع پرداخته‌ایم.

تفاوت توسعه‌دهنده وب با طراح سایت

طراح سایت گرافیستی است که وظیفه طراحی چیدمان، قابلیت استفاده و ظاهر بصری یک وب سایت را بر عهده دارد. یک طراح وب موفق باید دارای مجموعه‌ای از مهارت‌های خلاقانه، گرافیکی و فنی باشد. اما در مقابل، توسعه دهنده وب کسی است که ساختار اصلی یک وب سایت را می‌سازد و حفظ می‌کند. توسعه دهندگان وب وظیفه دارند با استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی مانند PHP، جاوا اسکریپت، HTML و پایتون، طراحی سایت را به یک وب سایت کاربردی تبدیل کنند.

اگر قصد دارید یک طراح سایت یا توسعه دهنده وب باشید، باید درک عمیقی از نقش‌های مختلف و همچنین شرایط و مهارت‌های مورد نیاز هر کدام، داشته باشید. ما در این مقاله، نقش هر کدام را تجزیه می‌کنیم و در مورد چگونگی انتخاب بین دو مسیر صحبت خواهیم کرد.

نقش طراح سایت

طراحان وب مجموعه وظایف و مسئولیت‌های مختلفی دارند. اما در کل، نقش یک طراح، حول ایجاد طرح‌بندی و جنبه‌های بصری یک وب سایت می‌چرخد.

اغلب هدف طراحان اطمینان از این است که سایت از نظر بصری خوشایند و کاربر پسند بوده و بازدیدکننده را تشویق کند تا جایی که ممکن است در سایت بماند. علاوه بر فریم ورک اصلی و ساختار لایه‌ها، طراحان عناصر تولید کننده تبدیل و همچنین صفحات وب را بررسی می‌کنند، تا به گونه‌ای باشد که به خوبی در دستگاه‌های مختلف به نمایش درآیند. طراحان وب باید از آخرین روند طراحی سایت مطلع باشند و استانداردها و بهترین شیوه‌های طراحی را رعایت کنند. آنها در واقع، با روانشناسی برند، رنگ، فونت و غیره سر و کار دارند.

طراحان سایت، بر اساس نوع کاری که انجام می‌دهند به سه دسته تقسیم می‌شوند: تجربه کاربر UX، رابط کاربری UI و سمعی بصری. و بر اساس نقش خود به تخصص‌ها و مهارتهایی نیز دارند، که برخی از مهمترین آنها عبارت است از:

 • دانش HTML و CSS
 • آشنایی با اصول طراحی وب سایت و استانداردهای دسترسی به وب
 • طراحی واکنشگر و تعاملی
 • بهینه سازی نرخ تبدیل CRO
 • نقشه برداری سفر کاربران
 • قاب بندی و نمونه سازی اولیه
 • برندینگ، تئوری رنگ و تایپوگرافی
 • ابزارها و نرم افزارهای طراحی
راه‌اندازی یک سایت آموزشی

نقش توسعه دهنده وب

وظیفه اصلی توسعه دهنده وب، ایجاد و حفظ ساختار اصلی وب سایت است. وظایف آنها شامل کدگذاری پیچیده و زبان‌های برنامه‌نویسی پیشرفته است. به طور خلاصه، آنها ایده‌ها و مفاهیم ارائه شده توسط طراحان را می‌گیرند و به وب سایت‌های واقعی، زنده و با عملکرد کامل تبدیل می‌کنند.

وظایف یک توسعه دهنده وب شامل ایجاد خود سایت می‌شود که برنامه‌نویسی و پیکربندی سرور و پایگاه‌ داده back end و همچنین ترکیب ویژگی‌ها و قابلیت‌های user-facing بعلاوه آزمایش و عیب‌یابی می‌شود. ممکن است مجموعه‌ای از خدمات پس از راه اندازی، مانند ارائه پشتیبانی و نگهداری و رفع مشکلات سرور یا هاست را نیز انجام دهند.

به طور معمول، توسعه دهنده‌های وب، بر روی تعدادی از زبان‌های برنامه‌نویسی تمرکز می‌کنند و بر این اساس به سه دسته تقسیم می‌شوند: Front-end ، Back-end ، Full-stack و هر کدام از این دسته‌ها، به مهارت‌های خاصی نیاز دارند. اما در کل یک توسعه دهنده وب باید حداقل به موارد زیر آگاهی داشته باشد:

 • زبان‌های برنامه نویسی مانند PHP، HTML، CSS و جاوا اسکریپت
 • فریم ورک‌های جاوا اسکریپت مانند jQuery
 • تست و عیب‌یابی
 • Back-end و پایگاه داده
 • سیستم‌های مدیریت محتوا ماند وردپرس و غیره
 • بهینه سازی موتورهای جستجو SEO

علاوه بر مهارت‌های فنی، یک توسعه دهنده وب برای خلق یک وب سایت بی عیب، به  مهارت‌های غیر فنی مانند حل مسئله و تفکر تحلیلی و مهارت‌های ارتباطی و تیم ورک نیز نیاز دارد.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *